گفتگو با محمدرضا زنوزی مطلق، رئيس هيأت مديره و مديرعامل گروه توسعه سرمايه گذاری دَريک

عشق و تعصب به تبریز و خطه آذربایجان در تک - تک واژه هایش جاریست. آبادانی خطه زادگاهش را لذت بخشترین بهانه ی زندگی می داند و خود را متعهد به پایداری در راه توسعه کشور می بیند.
مدیرعامل و رییس هیأت مدیره ی هلدینگ دریک که کارخانجات و مجموعه هایی مانند کارخانه بنیان دیزل تبریز، گروه صنعتی درپاد تبریز، گروه کارخانجات یاقوت صنعت تبریز، گروه صنعتی توانگران سهند، ماشین سازی یاقوت، هواپیمایی آتا، باشگاه گسترش فولاد و چندین مجموعه صنعتی و تجاری دیگر، تحت مالکیت وی است، ایجاد اشتغال برای جوانان و کمک به رونق اقتصادی استان را، هدف اصلی خود در سرمایه گذاری هایش قلمداد می کند و فعالیت هایش را به صرف کسب منافع اقتصادی پیش نمی برد.
محمدرضا زنوزی، از ناملایمتی ها و بی مهری ها، گله ای ندارد و رسیدن به اهداف و دست یافتن به آرمان هایش را راه سختی می داند که حلاوت بعد از رسیدن به مقصد، این دشواری ها را جبران می کند.
درآستانه سال نو و به بهانه انتشار اولین سالنامه گروه سرمایه گذاری دریک - نیلگون - گفتگویی با ایشان داشتیم که در ادامه می خوانید.

تصویر ذهنی شما از تبریز و آذربایجان ایده آل به چه شکل است؟ به بیانی دیگر، شما با این حجم از سرمایه گذاری و پایداری در این راستا، به دنبال رسیدن به چه آرمانی هستید؟

عشق و تعصب به وطن و بخصوص زادگاه، در فطرت و ذات، اغلب مردم مشرق زمین وجود دارد و این امر در میان ما آذربایجانی ها از سطح اهمیتی بالاتری برخوردار است، اگر توجه داشته باشید همه آذری های ساکن در مناطق دیگر همیشه به دنبال موفقیت ها، سعی در بیان هویت اصیلشان دارند و سربلندی نام تبریز و آذربایجان که بنا به فرموده مقام معظم رهبری، سر ایران است،همواره از اهدافشان بوده است. در همین راستا بنده نیز بعنوان خادم کوچک این مردم و سرباز این نظام و مملکت، همیشه بدنبال فراهم ساختن بهترین ها برای زادگاهم هستم و از هیچ کوششی در این راه دریغ نخواهم کرد.

یکی از سوالات عامیانه درخصوص شما این است که چرا با وجود بی مهری ها و حتی برخی کارشکنی ها، همچنان شوق و انگیزه تان را برای توسعه سرمایه گذاری در این منطقه حفظ کرده اید؟ آیا تاکنون پیش آمده که دلسرد شوید؟

راستش، نه! اصلا. هر راهی سختی هایی دارد و  تحمل و گذر از همین سختی ها، احساس دلنشینی را به ارمغان می آورد. برای اموراتم، هیچگاه از کسی متوقع نبوده ام و نیت و هدفم را رضایت خالق قرار داده ام. بر این باورم که آدمی هرگاه قصد انجام کاری را دارد، قبل از هر چیز باید، در آن موضوع به خودباوری برسد. از این رو شخصیت من طوری است که سعی میکنم به نحو ممکن، اهدافم را برای پیشرفت کشور و منطقه، دنبال کنم.

فعالیت مجموعه های تحت مالکیت شما، در حال حاضر بطور کلی چه بخش هایی را شامل می شود؟

فعالیت عمده ما در حال حاضر در زمینه های فولاد، قطعات فلزی و ایرلاین و چند کارخانه در زیر مجموعه این بخش ها است که به صورت جداگانه فعالیت می کنند.

دلیل تراکم سرمایه گذاری شما در بخشه ای مختلف، صنعت، تجارت، تولید، خدمات، ورزش و... چیست؟ برای مثال، یکی از مطرح ترین این مجموعه ها، شرکت هواپیمایی آتا است که خدمات ارائه شده از سوی این مجموعه، عموم مردم را شامل می شود، یا نمونه دیگر، باشگاه ورزشی است که صرفا مرکز هزینه محسوب میشود. هدف و معیار شما برای سرمایه گذاری در این بخش ها چه بود؟

دلیل این تراکم، زمینه سازی برای توسعه است. توسعه صرفا با تمرکز در یک بخش به دست نمی آید و برای پیشرفت و توسعه پایدار و ماندگار باید در تمامی رده ها پیش رفت. بحث نیاز اجتماعی که از طریق توجه به ورزش بدست می آید به اندازه صنعت، حمل ونقل و تجارت، در ایجاد توسعه نقش دارند.
اغلب زیرساخت های توسعه در استان ما فراهم است، ولی در موضوع حمل و نقل، نبود یک ایرلاین هوایی قوی که پروازهای مستقیم به تبریز داشته باشد، بسیار محسوس بود، همین موضوع، یکی از دلایل سرمایه گذاری پایین داخلی و خارجی در منطقه ما به شمار می رفت، به همین منظور ما با راه اندازی شرکت هواپیمایی آتا، تا حد زیادی این موضوع را برطرف کرده ایم که با توجه به رفت و آمد آسان و مطمئن، باعث رغبت هرچه بیشتر سرمایه گذاران خارجی و داخلی به سرمایه گذاری در شمالغرب کشور شده است. در کنار این، بسیار خوشحالیم که از این طریق به عموم مردم نیز خدمات ارایه می دهیم.

در چند سال اخیر افراد مختلفی در عرصه سرمایه داری کشور، صاحب نام شدند که پس از مدتی دچار حاشیه شده و از این صحنه خارج شدند. مسائلی که شما نیز گاهی از آن در امان نماندید. نظر خودتان در اینباره چیست؟
بنده با آن افراد دیگر کاری ندارم و بالطبع نظری هم ندارم. ولی بطور کلی عرض می کنم که میان سرمایه دار و سرمایه گذار باید تفکیک قائل شد. سرمایه دار، داشته هایش را در اختیار کامل خود دارد و بدنبال کسب منفعت شخصی است اما سرمایه گذار، داشته هایش را در اختیار کشور و جامعه قرار می دهد و با مشارکت در توسعه همه جانبه کشور، در راستای اعتلای مملکت حرکت می کند. همه سرمایه بنده، در این کشور به کار گرفته شده و هدف و نیتمان برای عموم ثابت شده است.

ارزیابی تان از دیدگاه و تصور عمومیِ مردم نسبت به این موضوع چیست؟

مردم ما جنبه های مختلف این موضوع را درک می کنند و می دانند که چه کسانی برای کسب نام و شهرت وارد این عرصه می شوند و چه کسانی نیت خدمت دارند.

بازخورد فعالیت خودتان از سوی مردم چگونه بوده؟

در این خصوص بنده نمی توانم اظهار نظر کنم و باید نمایندگان اذهان عمومی پاسخگوی این سوال باشند امّا مردم ما قدرشناس هستند و همیشه با ابراز محبت های خود، انگیزه ما را دوچندان می کنند.

فضا و وضعیت غالب کنونی کشورمان، شرایط تحقق این امر را چگونه پیش برده است؟ در کل، ارزیابی تان از شرایط فعالیت بخش خصوصی در حال حاضر چیست؟

اگر نخواهم جواب کلیشه ای به این سوال دهم باید بگویم که متاسفانه اغلب اظهارنظرها در اینباره، در حد همان حرف باقی می ماند و در عمل تحول چندانی را شاهد نبوده ایم، البته همانطور که در جواب سوال قبلی تان گفتم، بنده هیچگاه توقعی از کسی نداشته ام و صرفا با توکل بر خدا و اتکا به باور و توان خودم حرکت کرده ام. اما خوشبختانه در حال حاضر با رویکرد جدید دولت و سیاست اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، عزم و جدیت نظام در ایجاد شرایط مساعد برای مشارکت عمومی در توسعۀ کشور، بیش از گذشته است و امیدواری و انگیزه سرمایه گذران نیز افزایش یافته است. البته در این راستا، وجود برخی چالش ها هم طبیعی است و باید در مقابل آنها ایستادگی کرد. بطور کلی ارزیابی خوشبینانه ای دارم.

این روند درخصوص مسئولان استانی به چه شکل است، آیا حمایت مورد انتظار از سوی آنان صورت می گیرد؟

خب. به تبع سیاست کلی نظام، مسئولان استانی نیز، در همین راستا حرکت می کنند و برخورد خوب و مناسبی را داشته اند. بنده به شخصه، راضی هستم، زیرا که همیشه از هر لحاظ کمک کرده اند و لازم می دانم که از نمایندگان محترم و تمامی مسئولین کشوری و استانی تشکر و قدردانی کنم.

اخیراً اغلب دولت مردان و مسئولان کشور، به موضوع حمایت از سرمایه گذاران با کارنامه موفق و توسعه گرا تاکید داشته اند، نظر شما در اینباره چیست؟

این موضوع به همان بحث جدیت مسئولان عالی کشور برای گشایش هر چه بیشتر فضای مشارکت عمومی که پیشتر عرض کردم، مربوط شده و عامل مهمی در ایجاد حس امنیت و دلگرمی برای سرمایه گذار محسوب می شود. امیدوارم پس از این اظهارات، شاهد اقدامات سازنده نیز باشیم. یقین داشته باشید، از آنجایی که نیت و هدف سرمایه گذار توسعه و آبادانی است، یک قدم از سوی مسئولان، ۱۰قدم از طرف سرمایه گذار را در پی خواهد داشت.

در صحبت هایتان به سرمایه گذاری زیرساختی اشاره کردید. این امر تا حد زیادی به موضوع حس اطمینان و ثبات سرمایه گذاری بستگی دارد. امری که متاسفانه برای فعالیت بخش خصوصی در کشورمان، چندان موضوعیت ندارد و همواره شاهد حضور افراد در برهه های زمانی کوتاه بوده ایم. نظر و باور شما در این خصوص چیست؟

با مسایلی که افراد دیگر با آن درگیر هستند، کاری ندارم و تمرکزم را در اندیشه های خود قرار می دهم. هدف افراد در فعالیت های مختلف متفاوت است. ولی درخصوص مجموعه خودمان این باور را دارم که کمتر مجموعه خصوصی را می توانید بیابید که در زیرساخت ها فعالیت کند. برای مثال در خصوص همین بحث ورزش و فوتبال، افراد زیادی آمده اند و رفته اند ولی کسی را سراغ ندارم که با حجم سرمایه گذاری بالا در عرض مدت زمان کوتاه، زیرساخت هایی نظیر آنچه ما فراهم آورده ایم، ایجاد کرده باشد. سرمایه گذاری های گسترش فولاد تبریز در ورزش، ریشه ای است و تنها مختص یک تیم فوتبال نیست. ما علاوه بر تشکیل تیم های پایه، در حمایت از ورزشکاران رشته های مختلف نیز پیشقدم بوده ایم و از همه مهمتر ساخت ورزشگاه اختصاصی بود که هیچ مجموعۀ بخش خصوصی در ایران تا به حال چنین اقدامی نداشته است. همان امری که درخصوص بحث راهان دازی ایرلاین مطرح شد. برای توسعۀ پایدار باید در همه سطوح برنامۀ زیرساختی داشت و مطابق آن حرکت کرد. به همین خاطر بطور کلی مقایسه افراد را کار درستی نمیدانم.

باور عده ای بر این است که حضور و سرمایه گذاری شما در ورزش، علاوه بر اینکه صرفا هزینه محسوب می شود، بازخوردهای منفی نیز از بابت مطرح شدن نامتان و ایجاد حاشیه، در پی دارد. نظر خودتان در این خصوص چیست؟

در این موضوع نیز، به عقیده بنده، مهم نیت و هدف است. هدف و نیت ما در زمینه سرمایه گذاری در ورزش، کمک به ایجاد زیرساخت ها و عشق خدمت به جوانان است. نباید که در همه زمینه ها به دنبال منافع اقتصادی بود. ناملایمتی ها در ورزش همیشه وجود دارند که باشگاه ما نیز از آن مستثنی نیست. ما به اهداف و آرمان هایمان برای توسعه و خدمت به این خطه، پایبند هستیم.

سال ۹۳ در نگاه شما چگونه بود و سال ۹۴ را چگونه میبینید؟

سال ۹۳، به نسبت شاهد فضای امیدبخش بیشتری بودیم و بر همین مبنا انگیزه مان برای موفقیت و پیشرفت در سال جدید به مراتب بالاتر است.

از پروژه ها و برنامه هایتان برای سال جدید بگویید.

دوست دارم این وعده را به همشهریانم بدهم که، با اجرای پروژه آتا سنتر، تحولی بزرگ در غرب تبریز ایجاد میشود، که چون نگینی نه تنها در منطقه و کشور که در خاورمیانه خواهد درخشید. با اجرای این پروژه علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان این خطه، گامی بزرگ و ماندگار برای توسعه شهرمان برداشته خواهد شد.
اما درخصوص موضوع تغییر کاربری بنیان دیزل و ایجاد مرکز تجاری آتا سنتر در چند وقت اخیر اظهارنظرهای مختلفی صورت گرفته و برخی مسئولان ابراز نگرانی کرده اند.
نمیخواهم وارد حاشیه های این موضوع شوم و جوابی به آن افراد بدهم. شفافیت عمل و نیت و هدف ما مشخص است. ما تصمیمی مبنی بر انحلال بنیان دیزل نداریم. بلکه با تغییر مکان آن، شرایط و تجهیزات بهتری را تدارک دیده ایم که بهره وری از آن را افرایش دهیم. دوستان ما مطمئن باشند، پروژه آتا سنتر، علاوه بر اشتغال زایی چندین هزار نفری، عاملی برای جلب توجه سرمایه گذاران دیگر هم خواهد شد.

تبریز در سال ۹۴ از نگاه شما چگونه خواهد بود؟

آرزوی تحول و توسعۀ چشمگیر دارم. من همیشه بهترین ها را برای تبریز و آذربایجان خواسته ام و در حد توانم در این راستا قدم برداشته ام و قدردان و منت دار تمامی رهروان این راه هستم. حضور در تبریز و تنفس از هوای اینجا و خدمت به مردمان این خطه، لذت بخشترین بهانه زندگی من است.

نظرات

  • متاسفانه نظری یافت نشد!

نظری بنویسید!