شاگردان کمالوند به بالاپوش جی پی اس مجهز شدند + تصاویر

به گزارش روابط عمومی باشگاه فرهنگی ورزشی گسترش فولاد تبریز، شاگردان فراز کمالوند که در حال پیگیری تمرینات پیش فصل خود در چارچوب اردوی تدارکاتی ترکیه هستند، برای اولین بار استفاده از بالاپوش جی پی اس را تجربه کردند.
بالاپوش جی پی اس، ابزاری تکنولوژیک مدرن است که تغییرات فیزیولوژیکی بازیکنان را مانیتور می‌کند و در اختیار مربیان قرار می‌دهد؛ تغییراتی مانند ضربان قلب و فشار خون که به صورت لحظه به لحظه در جریان تمرین‌های تیم به مربیان تیم منتقل می‌شود.
این لباس‌ها معمولا در تمرین‌های آماده‌سازی پیش فصل استفاده می‌شود و با داده‌هایی که در زمان جابه‌جایی و تحرک بازیکنان ارائه می‌دهد، به آنها کمک می‌کند آمادگی بدنی خود را بالا ببرند و با تمرین‌ها بهتر تطبیق پیدا کنند. کارلوس کی‌روش هم که از اردوهای آفریقای جنوبی و تهران به عنوان دوره‌های بدنسازی تیم ملی استفاده می‌کند و همچنین در اردوی استرالیا نیز از این تکنولوژی استفاده کرده است. کاربرد دیگر این بالاپوش‌ها در دوره مصدومیت بازیکنان است. داده‌های GPS به مربی این اختیار را می‌دهد تا با آگاهی کامل از شرایط بدنی بازیکن، تمرین‌های مناسب‌تری را برای بازگشت زودتر او به شرایط مسابقه، طراحی کند.
این سیستم اطلاعات زیادی از جمله میزان مسافت طی شده توسط هر بازیکن، میزان سرعت بازیکنان در طول تمرین، شتاب بازیکنان، تعداد ضربان قلب و میزان سوخت و ساز بدن بازیکنان را در اختیار مربی قرار می دهد. در حالی که امروزه تکنولوژی و وسایل ارتباطی و الکترونیکی در زندگی ما حرف اول را می زند، فوتبال شاید یکی از معدود پدیده هایی باشد که به طور کامل با تکنولوژی عجین نشده است. در روزگاری که بسیاری از ورزش ها همانند والیبال، بسکتبال، تکواندو و تنیس از فناوری های روز و مدرن بهره می برند، فوتبال نیز به تدریج استفاده از تکنولوژی های جدید را در دستور کار خود قرار می دهد.

با همه گیر شدن این تکنولوژی، در کشور ما نیز بسیاری از مربیان ملی و باشگاهی خواستار استفاده از GPS شده اند اما به علت هزینه بالا و در دسترس نبودن این تجهیزات، تنها تیم های معدودی هم اکنون قادر به استفاده از این فناوری می باشند. به طور مثال کارلوس کی روش با رایزنی های بسیار موفق شد سیستم GPS را تهیه کرده و درتمرینات تیم ملی از آن بهره ببرد. بعضی از کارشناسان معتقدند یکی از دلایل جوان گرایی در تیم ملی، استفاده بهینه از GPS در تمرین ها می باشد، زیرا بسیاری از جوانان با انگیزه فراوان سعی در انجام بهترین عملکرد ممکن در تمرین ها را دارند و سرمربی تیم با توجه به نتایجی که سیستم GPS از عملکرد مطلوب این بازیکنان جوان نشان می داد، سعی کرده تا بهره بیشتری را از آنها ببرد.
باشگاه گسترش فولاد تبریز نیز در راستای اهمیت به معیارها و زیرساخت های فوتبال حرفه ای، سیستم بالاپوش جی پی اس را بریا رقابت های فصل آتی لیگ برتر تهیه نموده و استفاده از آنان در اردوی تدارکاتی ترکیه آغاز شد.

نظرات

  • متاسفانه نظری یافت نشد!

نظری بنویسید!